NL | FR | LU
Peoplesphere

Grensarbeid met Frankrijk en Luxemburg gestegen – met Nederland sterk gedaald op vijf jaar tijd.

In ons land wonen heel wat grensarbeiders die de grens oversteken om in onze buurlanden te gaan werken. Volgens de meest recente cijfers van het RIZIV staken midden 2024 ongeveer 86.000 Belgen de grens over voor het werk, goed voor 63% van alle grensarbeid. Dit is een daling van bijna 6% tegenover 2019. Ten opzichte van vorig jaar blijft de trend stabiel. Daarnaast komen er ook heel wat buitenlandse grensarbeiders naar ons land om te werken.

Een goede 51.500 grensarbeiders uit de buurlanden maken de omgekeerde beweging. Dit is een daling van ongeveer 2% t.o.v. vorig jaar maar op vijf jaar tijd blijft de daling beperkt tot minder dan een procent (0,60%).

Belgen die in het buitenland werken: sterke daling richting Nederland

Op vijf jaar tijd daalt het aantal Belgen dat in Nederland over de grens werkt met bijna 10.000. Anderzijds neemt het aantal Belgen dat werkt in Luxemburg, Frankrijk en Duitsland, toe. Toch kan de stijging naar die landen de sterke daling naar Nederland (-31%) niet compenseren. In totaal neemt de uitgaande grensarbeid op vijf jaar tijd af met 6%

Volgorde van landen met de meeste Belgische grensarbeiders:

1. Luxemburg (48.703 of 57% van uitgaande grensarbeid)
2. Nederland (21.804 of 25%)
3. Frankrijk (8.618 of 10%)
4. Duitsland (6.931 of 8%)

Meer dan de helft van Belgische grensarbeiders werkt nu in buurland Luxemburg (57%), meestal wonen ze in onze provincie Luxemburg of Luik. Hun aantal nam op vijf jaar toe met 9% (3.893 of bijna 4.000)
Een kwart van de uitgaande grensarbeiders werkt in Nederland; dit zijn veelal Limburgers en mensen uit de provincie Antwerpen.
Ook de Belgen die in Duitsland werken, zijn de laatste vijf jaar in aantal gestegen (+5%).
Tussen 2019 en 2024 kwamen er 4% meer Belgen bij die in Frankrijk werken.

Véronique Boeva, verantwoordelijke Tax & Legal Consultancy van SD Worx: “Voor zowel kleine als grote organisaties kan het waardevol zijn om over de landgrenzen heen te kijken, wanneer vacatures moeilijk ingevuld geraken. Buitenlands talent aantrekken biedt kansen, maar brengt ook de nodige aandachtspunten met zich mee. Zo moet een Franse werknemer die bijvoorbeeld één dag per week voor een Belgische werkgever van thuis mag werken, ook in Frankrijk belastingen betalen. Bij meer dagen thuiswerk kan dit gevolgen hebben voor de sociale zekerheid en de loon- en arbeidsvoorwaarden van de werknemer.”

Fransen komen meest naar ons land werken: stijging van vier procent

Wat de inkomende grensarbeiders betreft, zijn de cijfers stabiel gebleven t.o.v. 2019 (daling van 0,6%). Het aantal Nederlanders (-12%), Duitsers (-24%) en Luxemburgers (-11%) is gedaald. Enkel het aantal Fransen is gestegen (+4%). De Fransen blijven in de meerderheid; ze zijn goed voor maar liefst drie kwart van de inkomende grensarbeid. Ongeveer 15.000 van hen werkt in de provincie Henegouwen. Daarna volgen de provincies Namen (12.386), Luxemburg (3.661) en West-Vlaanderen (3.311) om Fransen tewerk te stellen. In vergelijking met vijf jaar geleden valt de stijging op in de provincies Namen (+10.850 Fransen) en Oost-Vlaanderen (+ 2.237 Fransen).
Oost-Vlaanderen en Antwerpen stellen dan weer de meeste Nederlanders tewerk, met respectievelijk 7.018 en 2.595. Voor Oost-Vlaanderen betekent dat een stijging van 3.128 Nederlanders; werkgevers in Antwerpen stellen dan weer 2.413 Nederlanders minder tewerk dan vijf jaar geleden. Limburg volgt als derde (met 530 Nederlanders in 2024).

 

Bron: RIZIV 2024 – analyse SD Worx (meest recente cijfers 30 juni 2024)

This website is brought to you by Quasargaming.com's online Fruitautomaten games such as Speelautomaten and Gokautomaten.