Flexi-jobs zijn voorlopig nog niet mogelijk in álle sectoren. Maar toch staan heel wat werkgevers te popelen om ze ook in te zetten. Dat blijkt uit een bevraging van hr-dienstengroep Liantis bij meer dan 1.400 ondernemers. Maar liefst 86% van de respondenten zou flexi-jobbers inschakelen als hun sector dat toeliet. “Het is nog even wachten op de officiële wetgeving, want voorlopig is dit nog toekomstmuziek.”
“Wij willen flexi-jobs”
Hoewel de krapte op de arbeidsmarkt niet meer zo vaak naar voor komt als enkele maanden geleden, zitten heel wat werkgevers nog steeds met een personeelstekort. 42,7% van de werkgevers, zo blijkt uit een bevraging van hr-dienstengroep Liantis bij 1.453 respondenten. Flexibele werkkrachten kunnen dan een welkome hulp bieden om tijdelijk in te springen. Denk maar aan jobstudenten of flexi-jobs. Maar die laatste zijn nog niet in alle sectoren mogelijk. Voorlopig is dat enkel in sectoren zoals de horeca of de kleinhandel.
Daarom bevroeg Liantis de werkgevers waar dit nog niet mogelijk is, of ze er wel voor zouden openstaan om flexi-jobs in te schakelen. Meer dan 8 op de 10 (86,3%) stelt dat ze dit zeker zouden doen. En daar hebben de werkgevers enkele zeer duidelijke redenen voor:
- Om tijdelijk druktemomenten op te vangen (70,3%)
- Omdat ik geen vaste medewerkers vind (11,4%)
- Om ervoor te zorgen dat mijn vaste medewerkers verlof kunnen inplannen (7,2%)
Daarnaast stellen sommige werkgevers ook dat ze flexi-jobbers goed zouden kunnen gebruiken voor bepaalde hulptaken, of om werknemers die op pensioen gaan toch nog te kunnen inschakelen.
“Liever vaste medewerkers”
Hoe oud die flexi-jobbers die ze zouden inschakelen dan precies zijn, vindt 80,1% van de werkgevers niet relevant. Van de 19,9% die wel zou kijken naar de leeftijd van hun extra werkkracht, gaat de meerderheid voor mensen tussen de 30 en de 50 jaar oud.
Liantis vroeg ook aan de minderheid van de werkgevers die geen flexi-jobs zou inschakelen, waarom dat zo is. Daaruit komt deze top 3 naar voor:
- Geen nood aan helpende handen (30,7%)
- Ik wil enkel vaste medewerkers (25,1%)
- Ik kies liever voor een ander flexibel statuut (interim of freelancer) (9,5%)
Uitbreiding binnen toegelaten sectoren
Liantis bevroeg daarnaast ook werkgevers uit sectoren waar flexi-jobs al mogelijk zijn, of ze ook flexi-jobbers zouden inschakelen als dat voor àlle functies mogelijk zou worden. Denk maar aan de zorgsector, waar dat dan ook mogelijk zou zijn voor pakweg zorgfuncties. Van de 167 bevraagde werkgevers, zegt 86,2% dat ze dat zouden doen. Juridisch experte Amélie D’hont van hr-dienstengroep Liantis: “Er was ooit sprake van dat dit er eventueel zou komen, maar voorlopig is dit nog erg onzeker. Al gaf bijvoorbeeld de zorgsector wel aan dat ze het zouden betreuren mocht dit er effectief niet komen.”
Binnenkort meer nieuws?
Het regeerakkoord stelt dat flexi-jobs in alle sectoren mogelijk zou worden. Het is dan aan de sectoren zelf om hierover in gesprek te gaan en al dan niet te kiezen voor een ‘opt-out’ en dus toch geen flexi-jobs mogelijk te maken. “Het regeerakkoord voorziet effectief dat de sectoren zelf gaan kunnen kiezen om dit al dan niet mogelijk te maken. In het verleden deed de land- en tuinbouw dit bijvoorbeeld en dit zal dus waarschijnlijk ook in de toekomst zo blijven. Voor sectoren zijn er verschillende redenen om flexi-jobs toch niet mogelijk te maken. Bijvoorbeeld omdat er een ander systeem bestaat, zoals de ‘seizoenarbeiders’ in de land- en tuinbouw. Dus het blijft nog even afwachten wanneer het systeem effectief mogelijk zal worden én of de sectoren al dan niet kiezen om er gebruik van te maken. Wat wel bijna een zekerheid is, is de aanpassing van het fiscale maximuminkomen: dat zou verhoogd worden van 12.000 euro naar 18.000 euro voor niet-gepensioneerde flexi-jobbers”, besluit Amélie D’hont.
Bron: Liantis