Jongeren kijken met bewondering op naar zelfstandigen, en dat vooral omwille van hun doorzettingsvermogen. Die bewondering vertaalt zich ook in ambitie, want 1 op de 3 jongeren wil na zijn studies meteen als zelfstandige aan de slag. Opvallend is dat hun grootste inspiratiebronnen niet zozeer de bekende ondernemers zijn, wél mensen uit hun directe omgeving. Ouders, familieleden of vrienden die zelf ondernemen, blijken de échte rolmodellen. Bijna driekwart van de studerende of pas afgestudeerde jonge Belgen zou, met iemand uit het direct netwerk als voorbeeld, de stap naar zelfstandigheid zetten.
Het zit goed met het imago van ondernemend België bij onze jongeren. Meer dan 8 op de 10 (84%) van de studerende en pas afgestudeerde Belgen heeft bewondering voor zelfstandige ondernemers. 34% heeft zelfs zeer veel bewondering voor onze ondernemers.
Doorzettingsvermogen en lef
Gen Z’ers zijn vooral onder de indruk van het doorzettingsvermogen en lef van ondernemers. Meer dan de helft (54%) noemt doorzettingsvermogen de meest bewonderenswaardige eigenschap van de zelfstandigen in ons land. Lef of risicobereidheid van ondernemers staat op nummer twee (40%), gevolgd door innovatievermogen en creativiteit (genoemd door 34%).
Els Schellens, Director Starters & Zelfstandigen bij Acerta: “Doorzettingsvermogen en lef verklaren waarom driekwart van onze jongeren er bij de start van hun carrière van overtuigd is dat ze ooit als zelfstandige hun brood willen verdienen. En nog straffer: bijna 1 op de 3 wil die stap zelfs meteen na de schoolcarrière zetten.”
Niet de BV’s, wel de buurman
Het zijn niet zozeer de topondernemers, influencers of BV’s – zoals Gert Verhulst of Marc Coucke – die jongeren inspireren, wél de mensen in de nabije omgeving. Maar liefst 71% van de jongeren met een rolmodel denkt aan mensen die ze persoonlijk kennen. Familieleden (40%) staan daarbij op de eerste plaats, gevolgd door personen uit hun opleiding (16%) en vrienden (15%). BV’s – of andere individuen die ze niet persoonlijk kennen – vormen voor iets meer dan 1 op 4 jongeren een inspiratiebron (27%).
Els Schellens: “Meisjes en jongens bewonderen zelfstandige ondernemers in gelijke mate, al laten jongens zich net iets vaker inspireren door een rolmodel. En een vriend die zelfstandig is, is voor hen vaker dan bij meisjes reden om het zelf ook te ambiëren. Dat gaat weliswaar hand in hand met het feit dat jongens iets vaker zelfstandige wil worden. Hoe dan ook geldt dat het niet zozeer de Gert Verhulsten of Marc Couckes van deze wereld zijn die hen inspireren. De échte rolmodellen voor een leven als zelfstandige zijn voor hen de mensen die ze persoonlijk kennen.”
Bron: de cijfers zijn gebaseerd op de resultaten van Acerta’s studentenbevraging, die nationaal werd uitgerold door onderzoeksbureau Indiville. De bevraging richtte zich op jongeren tot 26 jaar, waaronder studenten en recent afgestudeerden. In totaal namen 1.041 respondenten deel. Van deze groep was 63% vrouw en 37% man. 61% was student, 21% net aan het werk, 10% werkzoekend en 8% afgestudeerd maar nog niet actief op zoek naar werk. Daarnaast gaf 29% aan actief te zijn (geweest) als student-zelfstandige. De resultaten werden gewogen om representatief te zijn naar taal en regio.

Catégorie:
Tags: 

