NL | FR | LU
Peoplesphere

Eindejaarspremies en cafetariaplannen winnen aan populariteit door 0% loonnorm.

Niet alleen werknemers in grote bedrijven krijgen deze maand een extraatje zoals een eindejaarspremie of 13e maand. Ook bij 8 op de 10 kmo’s staat een eindejaarspremie op het programma. Meestal wordt die rechtstreeks op de rekening van de werknemer gestort. Maar in 1 op de 10 kmo’s kunnen werknemers kiezen voor een ander voordeel via een cafetariaplan.

Opvallend: hoewel het in veel sectoren nog niet kan of mag, zouden bijna 7 op de 10 kmo’s graag een cafetariaplan inzetten om de premie uit te betalen. “Kmo’s willen hun mensen waarderen, maar botsen op de beperkingen van de loonnorm. Via een cafetariaplan kunnen ze toch een extraatje geven zonder de loonkosten te verhogen”, aldus de experten van Acerta.

Met de feestdagen in zicht mogen veel werknemers rekenen op een extraatje van hun werkgever. Dat is al lang niet meer alleen voor wie in een groot bedrijf werkt: steeds meer kmo’s geven hun mensen een eindejaarspremie of 13e maand. 8 op de 10 kmo’s met 5 tot 100 werknemers voorzien in december een eindejaarspremie. Bij 89,9% gebeurt dat via een klassieke storting op de rekening. De overige 10,1% kiest voor een cafetariaplan, mede door de loonnorm die oplegt dat bedrijven dit jaar hun loonkosten niet mogen verhogen.

Karolien Van Herpe, verloningsexperte bij Acerta: “1 op 4 kmo’s noemt de loonnorm als belangrijkste reden om de premie via een cafetariaplan uit te keren. Met een cafetariaplan kunnen werknemers een deel van hun brutoloon omzetten in voordelen naar keuze, zoals pensioensparen, een smartphone of extra vakantiedagen. Zo biedt een cafetariaplan een manier om een extraatje te geven ondanks de loonnorm.”

Bereidheid groot

Vandaag beschikt de meerderheid van de kmo’s nog niet over een cafetariaplan, waardoor ze hun eindejaarspremie voorlopig niet via dit systeem kunnen uitkeren. Dat komt enerzijds door administratieve complexiteit en anderzijds doordat veel paritaire comités dit nog niet toelaten. Toch is de bereidheid opvallend groot: 68,7% van de kmo’s staat ervoor open om een cafetariaplan te gebruiken om de premie uit te betalen.

Geert Janssens, hoofdeconoom ETION: “Een cafetariaplan biedt voor kmo’s strategische wendbaarheid. Het laat hen toe om binnen de bestaande loonmarge toch een beloning te geven die aansluit bij wat werknemers vandaag belangrijk vinden – zoals mobiliteit, welzijn of extra vrije tijd. Het gaat dus niet enkel om kostenbeheersing, maar vooral om gerichte keuzes in een krappe arbeidsmarkt.”

Ruben Lemmens, gedelegeerd bestuurder VKW Limburg: “Alles wat werken meer beloont en de loonkost voor werkgevers verlicht, is een stap vooruit. Ook kmo’s hebben graag de flexibiliteit om hun mensen nét dat extra duwtje te geven, zonder dat de loonlast ontspoort. Dat is goed voor ondernemers én goed voor werknemers.”

 

Bron: de gegevens zijn het resultaat van de recentste kmo-werkbarometer die Acerta in samenwerking met de ondernemersorganisaties ETION en VKW Limburg twee keer per jaar organiseert onder kmo-werkgevers (tussen 5 en 100 werknemers). Aan deze editie van november 2025 namen 250 kmo’s deel.

This website is brought to you by Quasargaming.com's online Fruitautomaten games such as Speelautomaten and Gokautomaten.