NL | FR | LU
Peoplesphere

Trendbreuk na tien jaar groei: voor het eerst minder zelfstandigen actief na pensioenleeftijd.

Het aantal zelfstandigen dat actief blijft na de pensioenleeftijd in 2025 daalt voor het eerst in jaren. Dat blijkt uit een analyse van hr-dienstengroep Liantis van de meest recentste cijfers van het RSVZ (vierde kwartaal 2025). Dat is opvallend, want de voorbije tien jaar was er net een constante en uitgesproken stijging (+ 67% in de periode 2015-2024). Ondertussen stijgt het aantal flexijobbers op pensioenleeftijd.

De cijfers van het RSVZ tonen een duidelijke knik: waar het aantal actieve zelfstandigen na pensioenleeftijd jarenlang onafgebroken toenam, is er in 2025 voor het eerst een daling zichtbaar met 1,48% ten opzichte van 2024.

“Dit is een opmerkelijke trendbreuk”, aldus Karel Van den Eynde, expert zelfstandigen bij Liantis: “Wat nog opvalt, is dat de daling zich relatief het sterkst doorzet bij de vrouwen (- 3%, tegenover -1% bij de mannen).”

Flexijobs bij gepensioneerden

Tegelijkertijd stijgt het aantal flexijobbers in dezelfde leeftijdsgroep sneller dan ooit. De flexijobregeling werd de afgelopen jaren uitgebreid naar meer sectoren, wat de drempel voor gepensioneerden verder verlaagde. Volgens de meest recente kwartaalstatistieken van de RSZ is de sterkste toename van flexi‑tewerkstelling te vinden bij 65-plussers. In het tweede kwartaal 2025 waren 32.266 65-plussers actief in een flexi-job, een stijging met 30% ten opzichte van een jaar eerder. Zij maakten toen 18,7% van alle flexi-jobbers uit, maar waren goed voor 29,2% van het arbeidsvolume.

Verschil zelfstandige of flexijob

Het is niet onwaarschijnlijk dat er een link is tussen de twee fenomenen. “Het gaat hier niet over goed of slecht”, vertelt Van den Eynde. “Maar wel over waar je als gepensioneerde zelf naartoe op zoek bent. Als zelfstandige heb je een aantal administratieve verplichtingen en betaal je sociale bijdragen op je inkomsten zodra die een bepaalde drempel overschrijden, terwijl je als flexijobber onbeperkt belastingvrij kan bijverdienen. Wie een centje wil bijverdienen, lijkt dus steeds meer voor de flexijob te kiezen.”

Toch heeft een zelfstandige activiteit ook duidelijke troeven. “Je werkt niet voor een baas, maar volledig op je eigen ritme en volgens je eigen keuzes. Je bepaalt zelf welke opdrachten je aanneemt, hoeveel je werkt, hoeveel je vraagt en hoe je je tijd indeelt. Voor veel gepensioneerden is net die autonomie een belangrijke motivatie: ze willen hun expertise blijven inzetten, maar zonder de afhankelijkheid van een werkgever of vaste uurroosters. Die vrijheid en zelfbeschikking zijn elementen die je in een flexijob minder terugvindt, omdat je daar nog steeds voor een baas werkt.”

“Evolutie nauwgezet volgen”

Bart Buysse, gedelegeerd bestuurder van UNIZO reageert: “De cijfers tonen vooral dat veel mensen ook na hun pensioen actief willen blijven, en dat juichen we toe, ongeacht het statuut waarin ze dat doen. Door het gewijzigde kader zijn flexijobs uiteraard aantrekkelijker geworden. Ze bieden eenvoud en een onmiddellijke versterking van de koopkracht, zonder de administratieve verplichtingen en verantwoordelijkheden die hoe dan ook gepaard gaan met ondernemerschap, zelfs in bijberoep.

Tegelijk blijft ondernemerschap op zich aantrekkelijk. Het aantal zelfstandigen in hoofdberoep en bijberoep blijft stijgen. Dat toont dat de goesting om zelf initiatief te nemen en expertise te verzilveren, niet verdwenen is. We moeten deze evolutie de komende jaren wel nauwgezet opvolgen. Sinds 1 oktober 2025 is het kader rond sociale bijdragen voor 65-plussers zonder pensioen hervormd. Dat kan een impact gaan hebben op de cijfers.”

 

Bron: Liantis

This website is brought to you by Quasargaming.com's online Fruitautomaten games such as Speelautomaten and Gokautomaten.