NL | FR | LU
Peoplesphere

Voorbereid op AI? Slechts 7% van de Belgische bedrijfsleiders denkt van wel.

Nu steeds meer bedrijven investeren in technologie, ontstaat er een kloof tussen de AI-ambities van het topmanagement en de paraatheid van de personeelsstrategie. Belgische bedrijfsleiders (en senior executives) delen dezelfde zorgen als hun internationale collega’s: personeelsstrategieën die de AI-disruptie niet kunnen volgen vormen het grootste talentrisico voor groei. 52% van de respondenten zegt dat hun teams moeite hebben om het eens te worden over de prioriteiten.

Nieuw wereldwijd onderzoek, dat vandaag werd bekendgemaakt door engineering- en IT-expert Akkodis (onderdeel van de Adecco Group), toont aan dat de meeste bedrijven nog geen talentstrategie hebben om klaar te zijn voor de snelle transformatie die artificiële intelligentie teweegbrengt. Hoewel meer bedrijfsleiders in AI investeren, bracht de enquête aan het licht dat in België slechts 7% van de bedrijven (tegenover gemiddeld 10% wereldwijd) ‘toekomstklaar’ is, wat betekent dat ze duidelijke plannen hebben om medewerkers te ondersteunen, hun vaardigheden uit te bouwen en hun bedrijf door de AI-disruptie te loodsen.

Het 2025 Business Leaders-rapport, ‘Leading in the age of AI: Expectations versus reality’, is gebaseerd op een enquête bij 2.000 topmanagers uit 13 landen en 17 sectoren, onder wie 100 bedrijfsleiders en senior executives uit België. De drie belangrijkste technologische megatrends die het bedrijfsleven tegen 2030 waarschijnlijk vorm zullen geven, zijn volgens de respondenten digitale transformatie, GenAI en AI. Hoewel ze wel beseffen welke impact de nakende verandering zal hebben, ontbreekt het bedrijven nog aan degelijke plannen om hun medewerkers hierin te ondersteunen, waardoor zij het gebruik van AI op hun eentje moeten uitpluizen.

“AI evolueert zo snel dat de meeste bedrijven niet kunnen volgen met hun aanpassingen. Medewerkers hebben hulp nodig om tijdens deze transitie overeind te blijven”, zegt Robert van der Eijk, CEO van Akkodis Benelux. “AI-gestuurde transformatie moet mensgericht zijn en vereist een uniforme strategie. Om de concurrentiekracht te behouden hebben bedrijfsleiders en senior executives een gemeenschappelijke visie nodig. En dat begint met het dichten van de kloof tussen talent en technologie.”

Belangrijkste bevindingen

  • Bedrijven in België verwachten dat medewerkers zich op eigen houtje aanpassen. 58% van de respondenten (tegenover 60% wereldwijd) verwacht dat medewerkers hun AI-vaardigheden aanscherpen, en 34% van de bedrijven heeft gewoon geen beleid voor het professionele gebruik van AI. De meeste bedrijfsleiders en managers geven bovendien niet het goede voorbeeld. In heel Europa heeft slechts een derde van de topmanagers zich de voorbije 12 maanden beziggehouden met de ontwikkeling van hun eigen AI-vaardigheden.
  • Managementteams kunnen amper volgen. Een opmerkelijk hoger percentage Belgische bedrijfsleiders en executives (52%, tegenover 46% wereldwijd) zegt dat hun teams moeite hebben om hun strategieën tijdig bij te sturen. Slechts de helft (50%, tegenover 58% wereldwijd) heeft vertrouwen in de eigen strategie voor het in gebruik nemen van AI.
  • Data vormen de ontbrekende basis voor personeelsstrategie. Slechts 28% van de bevraagde Belgische bedrijven (33% wereldwijd) investeert in data om de vaardigheidskloof te doorgronden en te dichten, hoewel een tekort aan technologische en digitale vaardigheden een van de grootste hindernissen blijft voor een succesvolle digitale transformatie in 2025.

Een nieuwe voorhoede van ‘toekomstklare’ bedrijven bepaalt de norm

Het onderzoek bracht een klein segment van ‘toekomstklare’ bedrijven aan het licht die sterk presteren. Ze zijn mensgericht, maken vlot gebruik van technologie en zijn voorbereid op disruptie, dankzij een sterke focus op vier kerndomeinen: op een gestructureerde en verantwoordelijke manier omgaan met AI, aanpasbaarheid en loopbaanmobiliteit bevorderen, inspanningen leveren voor de ontwikkeling van personeelsvaardigheden en leidinggevenden voorbereiden op een snel veranderende toekomst.

Bij de bevraagde bedrijven in België:

  • zegt 46% van alle Belgische bedrijfsleiders dat het gebruik van AI door hun managementteam de besluitvorming verbetert, tegenover 64% van de toekomstklare bedrijven wereldwijd;
  • heeft slechts 50% van alle Belgische bedrijfsleiders veel vertrouwen in de strategie voor AI-implementatie van hun onderneming, tegenover 71% van de leiders van toekomstklare bedrijven wereldwijd;
  • zegt 53% van alle Belgische bedrijfsleiders dat hun bedrijf evolueert van een jobgebaseerde aanpak van personeelsplanning naar een vaardigheidsgerichte aanpak, tegenover 65% van de toekomstklare bedrijven wereldwijd.

“Het verschil zit in de mindset”, voegt van der Eijk eraan toe. “Toekomstklare bedrijven doen meer dan inspelen op AI. Deze bedrijfsleiders gooien alles om: hoe hun bedrijf werkt, hoe talent groeit en hoe beslissingen worden genomen. Door te investeren in leiderschapsontwikkeling als onderdeel van een robuuste personeelsstrategie kunnen ze de kracht van technologie omzetten in reële bedrijfsimpact en waardecreatie.”

 

Bron: Akkodis – Leading in the age of AI: Expectations versus reality

This website is brought to you by Quasargaming.com's online Fruitautomaten games such as Speelautomaten and Gokautomaten.
Shares 0